Skip to content Skip to footer

Jak powinno wyglądać rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki oznacza szereg czynności, które prowadzą do zakończenia jej działalności i wykreślenia z rejestru KRS. Czynności te nie są przypadkowe i muszą odbywać się w ściśle określonej kolejności.

Jakie są przyczyny rozwiązania spółki?

Rozwiązanie spółki może być spowodowane kilkoma czynnikami. Może to być wspólna decyzja członków spółki o jej rozwiązaniu lub o przeniesieniu jej za granicę. Decyzja ta musi być potwierdzona protokołem, sporządzonym przez notariusza.Rozwiązanie spółki może mieć miejsce na podstawie przyczyny, która została przewidziana w umowie spółki, w przypadku ogłoszenia upadłości albo z innych powodów, zgodnych z prawem.Do rozwiązania spółki dochodzi również wtedy, kiedy umowa o jej zawarciu nastąpiła na podstawie wzorca, a także wtedy, gdy wniosek o rozwiązanie spółki podpisany jest przez wszystkich jej członków, podpisem elektrycznym, osobistym albo zaufanym.

Etapy likwidacji spółek

Pierwszym krokiem przy rozwiązywaniu spółki jest podjęcie stosownej uchwały przez wszystkich wspólników oraz wyznaczenie jednego lub kilku likwidatorów. Następnie należy uzupełnić wszystkie formularze KRS i zgłosić tam otwarcie likwidacji spółki. Potem trzeba w Monitorze Sadowym i Gospodarczym umieścić ogłoszenie o rozwiązaniu spółki i powiadomić ewentualnych wierzycieli, żeby zgłaszali się po odbiór należności.Kolejnym krokiem jest podejmowanie konkretnych czynności likwidacyjnych, takich jak sprzedaż majątku, wykonywanie umów i uregulowanie zaległości, jeśli istnieją.Ostatnim etapem będzie zgłoszenie wniosku o likwidacji do KRS i prośba o wykreślenie spółki stamtąd.

Kto może być likwidatorem spółki?

Przedstawiciele rozwiązywanej spółki powinni wskazać jej likwidatora. Może nią być członek zarządu lub osoba przedstawiona w umowie spółki. Jeśli nie ma tam wskazania na osobę, która ma być likwidatorem, wybiera się ją poprzez głosowanie ogółu. Likwidator zaraz po rozpoczęciu swojej działalności musi sporządzić bilans otwarcia likwidacji. W dokumencie tym powinien znajdować się spis wszystkich aktywów spółki, w kolejności ich wartości zbywczej.

Co dzieje się ze spółką po ogłoszeniu jej rozwiązania?

Rozwiązywana spółka nie powoduje nagłej utraty osobowości prawnej, natomiast przestaje działać jej zarząd.