Skip to content Skip to footer

Zastosowanie Usług Notariusza w Codziennych Transakcjach

Czasem można napotkać na sytuacje, gdzie pomimo braku wymogu prawnego, skorzystanie z usług notariusza przyniesie obu stronom korzyści. Oto kilka przypadków, w których warto podać swoje transakcje pod pieczę specjalistów.

Zabezpieczenie Pożyczki

Umowa pożyczki może być zawarta bez udziału notariusza, jednak opieka taka niesie ze sobą pewne korzyści. Notariusz pomoże w egzekucji długu bez konieczności wchodzenia na drogę sądową. Ponadto, ze wsparciem notariusza można sporządzić umowę przedwstępną kupna lub sprzedaży nieruchomości.

Akt notarialny jest niezwykle pomocny w sytuacji, kiedy mamy problemy z odzyskaniem długu. Oszczędza wiele czasu na dochodzenie roszczeń czy odsetek i pozwala uniknąć drogi sądowej. Umowa pożyczki zawarta u notariusza może również zawierać informacje o zabezpieczeniu hipotecznym.

Umowa Przedwstępna

Anotarialna umowa przedwstępna może być bardziej bezpiecznym rozwiązaniem niż proste podpisanie dokumentów. Dzięki usługom notariusza, stronie zawierającej umowę można zagwarantować osiągnięcie podpisanych w niej celów.

Notariusz pomoże w skorzystaniu z instytucji zadatku oraz zabezpieczenia hipotecznym roszczeń o zwrot zaliczki. W przypadku problemów z realizacją umowy, strony nie muszą wchodzić na drogę sądową – wszystkie nieprzewidziane sytuacje są rozstrzygane na podstawie aktu notarialnego.

Kwestia Egzekucji a Akt Notarialny

Problem z odzyskaniem należności od dłużnika często wymaga oddania sprawy do sądu, co wiąże się z długotrwałym i kosztownym procesem. Rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pomoc notariusza. W kancelarii notarialnej wolno sporządzić akt poświadczający zgode dłużnika na poddanie się egzekucji.

Skraca to ryzyko rozwiązania problemu, ponieważ wierzyciel zyskuje prawo do natychmiastowej egzekucji. Akt ten zabezpiecza również dłużnika przed wyegzekwowaniem zbyt dużej należności. Taki akt świadczy o usgzodzeniu pomiędzy stronami, przez co każda ze stron może liczyć na pomyślne zakończenie sprawy. Warto przypomnieć, że koszt sporządzenia aktu notarialnego pokrywa dłużnik, co stanowi dodatkową korzyść dla wierzyciela.